avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Re: Veniturile din surse neidentificabile Banii ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Re: Veniturile din surse neidentificabile Banii transferati ...

Referitor la veniturile din surse neidentificabile
Banii transferati în contul personal între membrii familieii sau intre prieteni,
- trebuie declarați ca venituri? Daca da, pe ce formular?
- sunt considerați venituri din surse neidentificabile?
Vorbim despre unul sau maxim trei transferuri pe an, de cate 200-300 euro, ca imprumut sau la aniversări.
Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: IonIoanaAnca , utilizator 14:25, 2 Iulie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Nu sunt venituri impozabile din alte surse (sunt donatii din venitul net al membriilor de familie). In codul fiscal, art 114 sunt insiruite ce se inteleg prin venituri din alte surse.
Va multumesc frumos!! Mă duc la Cod si citesc art 114..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaraţia 200, vânzare imobil elenagabi elenagabi Vă adresez rugămintea să mă ajutaţi cu următoarea problemă. De câţiva ani depun la Fisc Declaraţia 200, deoarece, pe lângă salariul obţinut de la ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit venit du 2020 / probleme formular du xman_ghio xman_ghio Buna ziua! Dupa publicarea DU 2020 am incercat o simulare. Pentru venituri din alte surse, in sectiunea I.1.1.B.DATE PRIVIND IMPOZITUL ANUAL DATORAT am ... (vezi toată discuția)
Doresc să-i transfer o sumă de peste 10.000 euro copilului meu major. cum să procedez ca suma să nu fie impozitată? wrunning wrunning Buna ziua! Doresc a transfera o suma de peste 10.000 euro copilului meu major. Pentru a fi cert ca acesta nu va fi intrebat de taxe de impozit pe acesti bani ... (vezi toată discuția)