Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumparare ani de vechime pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumparare ani de vechime pensie

Cumparare ani de vechime

Sunt interesata de posibilitatea de a cumpara ani de vechime. Am 55 de ani si intentionez sa ies la pensie la virsta legala. Am muncit timp de 8 ani in grupa a II de munca si am facut studii universitare in acelasi timp pentru o perioada de 6 ani. Am inteles ca se pot cumpara numai 6 ani; este corect ? Daca anii de universitate nu sunt luati in consideratie, ar trebui sa cumpar 7 ani. Cum pot proceda? Multumesc anticipat.
cmoarcas, utilizator
Studiile universitare se iau in considerare numai daca au fost efectuate la zi si daca in aceeasi perioada nu ati realizat stagii de cotizare în condițiile legii.
Incheiati contract de asigurare cu casa locala pentru viitor.
Mai aveti ani destui pana la pensionarea la limita de varsta.