Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Bună ziua! În baza deciziei ISJ, nelegal, s-a dispus ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Bună ziua! În baza deciziei ISJ, nelegal, s-a dispus încetarea ...

Bună ziua!
În baza deciziei ISJ, nelegal, s-a dispus încetarea contractului de management educațional.
Am facut plângere administrativă prealabilă ( art.7 din Contenciosul adm.) si nu mi s-a răsuns. Mai sunt câteva zile și se implinesc 30 de zile de la depunerea plângerii.
După cele 30 zile pot pierde termenul de a chema in judecată, eu primind decizia pe 4 iunie si daca astept sa curga termenul de raspuns la plăngere nu voi mai fi in termenul de 30 de zile ptr a formula cererea de chemare in judecată.
INTREBAREA ESTE: Pot formula si depune cererea de chemare in judecată ptr contestarea deciziei si repunerea in situatia anterioara inainte de trecerea termenului de 30 de zile de la depunerea Plângerii prealabile?
Vă mulțumesc!
Persoana vătămată într-un drept recunoscut de lege sau într-un interes legitim printr-un act administrativ unilateral, nemulţumită de răspunsul primit la plângerea prealabilă sau care nu a primit niciun răspuns în termenul de 30 de zile, poate sesiza instanţa de contencios administrativ competentă, pentru a solicita anularea în tot sau în parte a actului, repararea pagubei cauzate şi, eventual, reparaţii pentru daune morale.

Cererile prin care se solicită anularea unui act administrativ individual, a unui contract administrativ, recunoaşterea dreptului pretins şi repararea pagubei cauzate se pot introduce în termen de 6 luni de la:
a)data comunicării răspunsului la plângerea prealabilă;
....