Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Participare la concurs pe alta specializare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Participare la concurs pe alta specializare

Bună ziua! Va rog sa ma ajutați cu o îndrumare la următoarea problemă: o companie scoate la concurs un post de inginer chimist / chimist/ biochimist, iar eu am terminat facultatea de geografie cu specializarea geografia mediului. Ținând cont ca la prima apariție a concursului, o cunoștință (biochimist-cu facultatea de biologie) nu a promovat examenul, eu de ce nu am avut voie sa particip la concurs? Pot cere celor de la RU sa ma primească la următorul examen pe baza H.G nr. 890/2008 ??
Sau, e ilegal sa ma încadreze pe un post de inginer dacă am specializarea pe geografia mediului(postul este pe departamentul de analize apa uzata) ? Are vreo importanță ca atât licența când si disertația au fost pe analiza calității apei, îmi poate fi de folos in vreun fel pentru a ocupa acest post?? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Sârghi Laura, utilizator
Entitatea angajatoare mentioneaza si studiile necesare pentru ocuparea acelui post?
Angajatorul menționează următoarele:"studii superioare tehnice de lungă durată, absolvite cu diplomă de licență" si într-adevăr nu ma încadrez. Dar, de ce a fost acceptata o absolventa de biologie si eu nu? As dori sa merg la RU, sa le propun sa ma primească si pe mine la urmatorul concurs(postul inca nu a fost ocupat) , dar, nu știu in ce baza sa-mi susțin dorința.
Sârghi Laura, utilizator
Trebuie sa le dovediti ca, ce ati terminat dvs se incadreaza in studii tehnice ceea ce este foarte greu ...daca scria doar studii superioare, atunci v-ati fi incadrat.