Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lege privind persoanele concentrate dupa razboiul din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lege privind persoanele concentrate dupa razboiul din 1944

Buna ziua.Dupa razboiul din 1944,bunicul meu a fost concentrat trei ani,iar drept rasplata a fost improprietarit cu o jumatate de hectar de teren arabil.Am facut cerere la primarie pentru eliberarea unui document in care sa-mi spuna care este suprafata primita(deoarece in titlu de proprietate este trecut un sfert de ha) si imi spune ca nu este trecut in registrele lor.Stiti cumva,pentru persoanele care au fost concentrate,exista alta lege,alte registre,separat de cele pentru veteranii de razboi?Va multumesc.
Intrebati si la OCPI care este situatia juridica a acelui teren.
Nu asta este problema.In titlu de proprietate este trecut un sfert de hectar,in rolul vechi al bunicului este o jumatate ha,in cererea de punere este cerut o jumatate ha,pentru ca atat a stapanit bunicul,dar din primarie mi-a spus ca nu a fost gasit in registrele veteranilor,ca sa elucidam problrma,desii eu stiu,rudele mele,vecinii stiu ca a fost dat cate o jumatate de ha,pentru toti cei care au fost luati in concentrare.