Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara! Doresc sa întreb la un bloc de locuințe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara! Doresc sa întreb la un bloc de locuințe cu spatii ...

Bună seara! Doresc sa întreb la un bloc de locuințe cu spatii comerciale la parter, asociatia de proprietari va schimba liftul, proprietarii spatiilor comerciale va trebui sa plătească pentru liftul nou sau nu, ei nu folosesc, au întrați din strada, va rog un răspuns!
De-asemenea as vrea sa întreb mentenanță lunara a liftului se plateste după cota parte părți comune, pe apartament, sau numar persoane, cum e corect?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
1. Proprietarii spațiilor comerciale vor participa ( proporțional cu cota-parte indiviză ) la cheltuielile prilejuite de schimbarea liftului.

2. Cheltuielile de mentenanță lunară se repartizează proporțional cu cota-parte indiviză.