Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare nefavorabila pe legea actuala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare nefavorabila pe legea actuala

Buna ziua,
Am primit decizia de pensionare prin care pot sa ma pensionez anticipat cu pensie partiala. Doresc sa continui sa lucrez, dat fiind faptul ca dupa noua lege care va intra in vigoare de la 01.09.24, voi fi avantajat in ceea ce priveste perioada de contributivitate si voi putea sa ma pensionez la limita de varsta. Spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac, relativ la decizia primita ?
Va multumesc, Dan.
Legea 263/2010
Art.106
(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.
Va multumesc frumos pentru solicitudine si pentru raspuns, In situatia de fapt eu pot sa revin la casa de pensii anul viitor 2025 iunie, termen la care voi avea 40 ani de contributivitate, cu o noua cerere de pensionare la limita de varsta, in lumina noii legi 360/2023, art.50(1),(2) si art.60(1)?!
Cu stima,
Dan
crn, utilizator