Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcare la bloc
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcare la bloc

Buna ziua, ieri am fost la comisia pentru susținerea examenului de bacalaureat și pentru că în incinta liceului nu a fost permis să parcam mașinile am parcat într-o parcare de bloc pe un loc în care nu era inscripționat nimic la ora 7 dimineața. La 7.28 am primit o somație de la poliția locală sa fiu amendată cu o sumă cuprinsă între 200-400 lei deoarece acel loc ne inscripționat in niciun fel ar fi fost al unui locatar din bloc. Dat fiind faptul că începând cu ora 8 dimineața până la orele 16 orice persoana poate folosi aceste locuri de parcare plățile de locatari iar eu eram la 7.28 deci aproape de ora 8 iar locul in care am parcat conform HCL-ului art 32 nu era inscripționat sau marcat în nici un fel cu privire la folosirea exclusivă a locatarului pot avea câștig in instanță?? Va mulțumesc!
lilianapelfin, utilizator
7.28 nu e atit de aproape de 8 e o diferenta de peste jumatate de ora. Puteti depune plingere contraventionala, e un drept, dar nu vad cum ati putea cistiga in instanta.