Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, In toamna acestui an implinesc 58 ani.Am 41 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, In toamna acestui an implinesc 58 ani.Am 41 ani lucrati ...

Buna ziua,
In toamna acestui an implinesc 58 ani.Am 41 ani lucrati fara intrerupere.
Oare ma pot pensiona?Daca da,o sa mai am drept de lucru cu carte de munca?
Multumesc.
Luna si anul(1966) nasterii.
luna noiembrie 1966
Noiembrie 1966 Octombrie 2029 62/11 34/11

Legea 360/2023
Art.89

(2) Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, se depune, în termen de 30 de zile de la data îndeplinirii acestor condiții, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază titularul.
In concluzie:
Daca indepliniti conditia de stagiu complet contriburtiv de 34 ani si 11 + 5 ani de stagiu de cotizare, depuneti dosarul in conditiile precizate mai sus(art.89(2)) pentru limita de varsta in baza art.56 din legea 360/2023.
Articolul 56
Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.