avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, In toamna acestui an implinesc 58 ani.Am 41 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, In toamna acestui an implinesc 58 ani.Am 41 ani lucrati ...

Buna ziua,
In toamna acestui an implinesc 58 ani.Am 41 ani lucrati fara intrerupere.
Oare ma pot pensiona?Daca da,o sa mai am drept de lucru cu carte de munca?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:45, 3 Iulie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Luna si anul(1966) nasterii.
luna noiembrie 1966
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Noiembrie 1966 Octombrie 2029 62/11 34/11

Legea 360/2023
Art.89

(2) Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, se depune, în termen de 30 de zile de la data îndeplinirii acestor condiții, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază titularul.
In concluzie:
Daca indepliniti conditia de stagiu complet contriburtiv de 34 ani si 11 + 5 ani de stagiu de cotizare, depuneti dosarul in conditiile precizate mai sus(art.89(2)) pentru limita de varsta in baza art.56 din legea 360/2023.
Articolul 56
Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

"pensia anticipată poate fi obţinută cu cel mult 5 ani înaintea ... gbrlcostache gbrlcostache \"Pensia anticipată poate fi obţinută cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, de către cei care au realizat un stagiu de ... (vezi toată discuția)
Clarificare mod de indexare a pensiei 5752187 5752187 Va rugam clarificari in urmatoarea speta: Varianta 1.Pensionare anticipata partiala conform legii 263/2010 Avem un angajat care are o decizie de ... (vezi toată discuția)
Articolul 56,legea 360/2023,data nasterii 06.09.1966, locuiesc si muncesc ... NicolVB NicolVB Buna ziua, Sunt nascuta la data de 06.09.1966, locuiesc si muncesc in Germania. Am 31 de ani si 4 luni ani cotizati in Romania,iar in luna mai 2025 voi avea 8 ... (vezi toată discuția)