Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Semnatura electronica si olografa pe acelasi document
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Semnatura electronica si olografa pe acelasi document

Buna ziua!
Se poate semna un act constitutiv de catre 2 asociati, unul cu semnatura electronica si celalalt cu semnatura olografa?
Multumesc anticipat!
Din cate stiu eu nu, trebuie prin aceasi metoda, parca asa citisem undeva in legislatie.
nici vorba! semnatura electronica e valabila doar pe un fisier din calculator, iar cea olografa, doar pe hartie. prin urmare, doua documente diferite, chiar daca au acelasi continut
Legea nr. 265 din 22 iulie 2022 privind registrul comerțului și pentru modificarea și completarea altor acte normative cu incidență asupra înregistrării în registrul comerțului

art. 82
....
(2) Actul constitutiv, inclusiv formularul-tip de act constitutiv, se semnează olograf sau cu semnătură electronică calificată de către toți fondatorii sau de către reprezentanții convenționali ai acestora.

In opinia mea, actul constitutiv trebuie sa poarte aceeasi semnatura de la asociati ..fie olografa , fie electronica .