avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... De ce la notariate nu se eliberează acte oficiale ci ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

De ce la notariate nu se eliberează acte oficiale ci duplicate ...

De ce la notariate nu se eliberează acte oficiale ci duplicate ?

Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:43, 4 Iulie 2024
Pentru ca asa prevede Legea 36/1995 a notarilor publici si activitatii notariale
Art. 97 - (1) Actele autentice notariale se întocmesc într-un singur exemplar original, care
se păstrează în arhiva notarului public.
(4) Părţile vor primi un duplicat de pe actul original. Duplicatul actului notarial are forţa
probantă prevăzută de lege ca şi originalul actului.


Iar duplicatul ESTE act oficial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act vanzare-cumparare ap. prin notariat, stampilat, inregistrat, dar nesemnat de parti Lidia2012 Lidia2012 Am incheiat un act de vanzare-cumparare a unui apartament , dar Notariatul ne-a eliberat partilor cate 2 exemplare DUPLICAT, care poarta stampila in sec a ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare BALOSINRODICA BALOSINRODICA Buna ziua, va rog sa ma ajutati in problema mea cu care ma confrunt. Vreau sa cumpar un teren, am fost la notar pentru incheierea contractului de vanzare ... (vezi toată discuția)
Copia legalizata, forta juridica martzianu martzianu Buna ziua, Am tot cautat in Legea notarilor publici şi a activităţii notariale 36/1995 rep si cu actualizarile ulterioare, si nu gasesc nicaieri, nici la ... (vezi toată discuția)