Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... De ce la notariate nu se eliberează acte oficiale ci ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

De ce la notariate nu se eliberează acte oficiale ci duplicate ...

De ce la notariate nu se eliberează acte oficiale ci duplicate ?

Pentru ca asa prevede Legea 36/1995 a notarilor publici si activitatii notariale
Art. 97 - (1) Actele autentice notariale se întocmesc într-un singur exemplar original, care
se păstrează în arhiva notarului public.
(4) Părţile vor primi un duplicat de pe actul original. Duplicatul actului notarial are forţa
probantă prevăzută de lege ca şi originalul actului.

Iar duplicatul ESTE act oficial.