Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Trecerea de la 3% la 1% impozit pe venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Trecerea de la 3% la 1% impozit pe venit

Trecerea de la 3% la 1%
Buna ziua!
SRL microintreprindere realizeaza venituri anuale sub 60K EUR, plateste in T1 , T2 si T3 2024 impozit pe venit 1%.
In luna octombrie 2024 va vinde un auto in valoare de 20K EUR, depasind astfel pragul. Pentru T4 2024 firma va plati impozit pe venit 3% din venitul realizat in T4.
Avand in vedere ca vanzarea auto este eveniment fara recurenta si fara legatura cu codul CAEN (si SRL-ul nici nu mai detine alte bunuri mobile), in 2025 se poate face trecerea inapoi la 1%, tinand cont de faptul ca cifra de afaceri nu va depasi plafonul de 60K? Daca da, cand? Sau pentru 2025 se ia ca referinta cifra din 2024 si tot anul 2025 SRL-ul trebuie sa plateasca 3% impozit pe venit, urmand ca abia din 2026 sa revina la 1%? (bineinteles, in cazul putin probabil in care nu se va modifica codul fiscal).
Multumesc!
traistarudragos22, utilizator
Din ce am citit în Codul fiscal, se pare că dacă este depășit odată plafonul de 60.000 euro nu mai există posibilitatea revenirii de la 3% la 1%.