Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna seara! Care este procedura ca doi fosti asociati ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna seara! Care este procedura ca doi fosti asociati a unei ...

Buna seara! Care este procedura ca doi fosti asociati a unei firme care a functionat pana prin anii 1997 si a fost radiata de Registrul Comertului prin 2002, sa-si treaca bunurile imobile, din patrimoniul firmei in patrimoniul propriu?
Firma a fost radiata cf art 5(3) din Legea 314/2002..
dupa 20 de ani ???? ...din pacate, nu vad cu cine ar mai putea incheia contractul de vanzare-cumparare , daca societatea este radiata.

Transmiterea dreptului de proprietate asupra bunurilor rămase după plata creditorilor are loc la data radierii societății din registrul comerțului.

Registrul va elibera fiecărui asociat un certificat constatator al dreptului de proprietate asupra activelor distribuite, în baza căruia asociatul poate proceda la înscrierea bunurilor imobile în cartea funciară.