Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contestație grad handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contestație grad handicap

Bună seara! În urmă cu un an, mama a fost încadrată în grad de handicap accentuat în urma montării unei proteze totale de șold ca urmare a unei luxații congenitale.
În urma reevaluării anuale, gradul a fost redus de la accentuat la mediu, deși starea mamei nu a suferit îmbunătățiri între timp, dimpotrivă. În consecință, a înaintat o contestație la Comisia Superioară de Evaluare, la care așteaptă răspuns.
În cazul în care răspunsul Comisiei se va dovedi nesatisfăcător, va mai avea posibilitatea acționării în instanță, dacă răspunsul Comisiei va depăși termenul de 30 de zile de la eliberarea deciziei de încadrare în grad de handicap? Sau ar fi mai indicat să se adreseze deja Tribunalului, deși încă nu a primit răspunsul la contestație?
Care ar fi cea mai recomandată cale de urmat în această situație? Mulțumesc!
Petra Suciu, utilizator
Deciziile emise de Comisia superioară pot fi atacate potrivit Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificările şi completările ulterioare, cererile adresate instanţei fiind scutite de taxa judiciară de timbru.

Deciziile se contesta dupa comunicarea lor ..de la data comunicarii curge termenul de contestare in instanta.