Forum Discuţii juridice Executare silită Daca exista poprie pe salariu infiintata , poate fi ...
Discuție deschisă în Executare silită

Daca exista poprie pe salariu infiintata , poate fi infiintata ...

Daca exista poprie pe salariu infiintata , poate fi infiintata si o a doua executare silita ?
In ce conditii ?
Multumesc
Se poate dar nu de acelasi creditor si nu se poate retine mai mult de 50% din salariu.
Da, poate fi infiinta o a doua proprire .. insa

Art. 729 C.proc.civ. - Limitele urmaririi veniturilor banesti
(2) Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.
.....
se poate si de la acelasi creditor , dar alt titlu executoriu. Poate are 2 credite la aceeasi banca .
Suma maxim retinuta nu poate depasi 1/2 din salariu

Ionut.ion a scris:

Se poate dar nu de acelasi creditor si nu se poate retine mai mult de 50% din salariu.