Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună ziua. La un proces civil este obligatoriu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună ziua. La un proces civil este obligatoriu angajarea unui ...

Bună ziua. La un proces civil este obligatoriu angajarea unui avocat sau te poți reprezenta singur? Mulțumesc frumos
Nu este obligatorie angajarea unui avocat , persoana respectiva se poate reprezenta si singura.
Dacă va uitați la filmele americane cu av,procese o sa vedeți frecvent un proverb,, cel care se reprezinta singur are angajat un avocat prost".Dvs apreciați dacă merita sa faceți economie și experiente pe dvs.,Dacă e vorba de ceva banal o amenda de 2,300 de lei de contestat ,un divorț fără copii ,fără miza e o situație,dacă riscați sa pierdeti un apartament,teren,o moștenire e o alta situație..
Va prezentati personal, reprezentarea se face mereu prin alta persoana. Prezentarea este in persoana.
Fiecare face propria alegere daca angajeaza sau nu avocat insa de cate ori intrebarile arata ca o persoana nu are cunostinte elementare despre drepturile sale il indrum sa se informeze macar. Sa mergeti sa discutati cu un avocat daca, asa cum spune colegul, aveti vreo miza in acel dosar. Altfel riscati sa pierdeti drepturi.