Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cerere de liberare provizorie art 160 cpp
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cerere de liberare provizorie art 160 cpp

Art. 1602: Conditiile liberarii

(1) Liberarea provizorie sub control judiciar se poate acorda in cazul infractiunilor savarsite din culpa, precum si in cazul infractiunilor intentionate pentru care legea prevede pedeapsa inchisorii ce nu depaseste:
18 ani.

sau 12 ani?
care este anul "corect"?
Pentru ca am gasit aceste informatii pe internet si nu stiu care an este de actualitate 12 sau 18?
ContSters125947, utilizator
In tot cursul procesului penal (urmarire, fond, apel, recurs) puteti cere revocarea sau inlocuirea masurii arestarii preventive (art 139 C.p.p) ori, liberarea provizorie (sub control judiciar sau pe cautiune), vezi art 160 indice 1 C.p.p.
Sfatul meu este sa va angajati de urgenta un avocat specializat in drept penal deoarece acesta poate evalua exact situatia si poate introduce cererile cele mai avantajoase pentru inculpat; in caz contrar, timpul curge in defavoarea lui!
P.S. Daca recursul a fost respins de catre Tribunal, nu se mai poate face un nou recurs.
Cat priveste "mentinerea", aceasta opereaza doar cand dosarul ajunge pe fond, iar incheierile de mentinere se pot ataca separat cu recurs.
Succes!

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Art. 155 - 160 indice c aici ai procedura prelungirii si mentinerii masurii de arest preventiv, in faza de urmarire penala si in cursul judecatii.
Odata la 29 de zile dupa pronuntare prin incheiere asupra mentinerii masurii de arest preventiv, invinuitul, avocatul sau o ruda poate cere recurs in maxim 24 de ore de cand a luat la cunostina pt cei prezenti si 24 de ore pt cei in lipsa. In acest caz invinuitul este adus mereu, asa ca cele 24 de ore se aplica odata cu prezenta lui in instanta. Conform art 159 alin 13, autoritatile tr sa depuna efortul dea rezolva intr-un termen rezonabil si nu mai mult de 180 de zile, cercetarile in stare de arest preventiv. Aceasta situatie se refera la necesitatea tinerii invinuitului in arest preventiv cf art 143 si art 148 CPP, fiind neadmisa situatia in care organele pot motiva o cerere de prelungire a arestului pe aceleasi motive care au fost ridicate odata. Organele de ancheta isi acopera impotenta prin cererile de prelungire a invinuitului in stare de arest preventiv, parca ar mai fi inca metodele de tortura prin care sa mai storci un cuvant de la el. Ce va trece de 180 de zile, invinuitul se poate adresa mai tarziu printr-o adresa la CEDO pentru incalcarea art 6 al 1 din Conventia drepturilor omului, in speta existand o varietate de rezultate pozitive si de tragere la raspundere a tarii. Naspa rau pt imaginea noastra, insa politicul e de vina, iar noi ca ii votam
Stimata Arama, parerea mea este ca trebuie sa va angajati un avocat care sa faca un mare efort pentru client.Si acest lucru costa mult.
Sfatul meu este sa platiti o suma rezonabila pentru avocat ( nu stiu daca si pentru dvs) si rezultatetele ar putea aparea.
Pentru punerea in libertate pe cautiune trebuie de asemenea sa aveti destui bani.
Daca nu erau probleme deosebite nu se afla arestat preventiv.

In mod normal un avocat care se respecta poate face un studiu de caz mai inainte de fi angajat.Insa si acest lucru costa destul de mult in functie de anumite criterii.
Degeaba incercati sa aflati anumite lucruri si anumite aspecte de drept.Esential este sa va gasiti un avocat care sa stie el ce sa faca singur, fara dvs.
Pentru ca dvs sa puteti stapani anumite chestiuni de drept v-ar trebui cam 4-5 ani de experienta juridica si cred ca pana atunci se va sfarsi...arestul preventiv...

avocat Claudiu Lascoschi

Avem un avocat care considera el ca a facut toate cele necesare..dar eu am anumite semne de indoiala..
A facut recurs la tmb impotriva deciziilor luate de jud sect 6 primul recurs a fost pe 4.01,al 2 lea pe 25.01 si acum nu mai am rabdare sa treaca astea 30 zile, adica pana pe 25.02..am citit art 160 si spune ca aceasta cerere se poate face in tot cursul procesului penal..nu am vazut sa fie specificat ca daca s-a facut recurs nu se mai poate face si aceasta cerere.. (ptr ca practic nu e recurs ci cerere)zic eu..

Daca prima data a fost aprobata cererea privind arestul preventiv iar a doua oara prelungirea, si dupa aceste 60 zile anchetatorii nu aduc probe noi se poate mentine starea de arest preventiv (dosarul fiind in faza de cercetari nu fond) ?

Eu una daca stiam de acest articol(160|) i-as fi propus avocatului sa apeleze la el..pentru ca mi se pare cat de cat mai permisiv..

"Liberarea provizorie sub control judiciar se poate acorda in cazul infractiunilor savarsite din culpa, precum si in cazul infractiunilor intentionate pentru care legea prevede pedeapsa inchisorii ce nu depaseste 18 ani."

"Impotriva incheierii prin care s-a admis ori s-a respins cererea de liberare provizorie se poate face recurs de catre invinuit sau inculpat ori de catre procuror, la
instanta superioara"

In felul asta practic ai dreptul la doua posibilitati, prima e cererea si a doua recursul daca ti se refuza cererea?

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Stimata Arama, parerea mea este ca trebuie sa va angajati un avocat care sa faca un mare efort pentru client.Si acest lucru costa mult.
Sfatul meu este sa platiti o suma rezonabila pentru avocat ( nu stiu daca si pentru dvs) si rezultatetele ar putea aparea.
Pentru punerea in libertate pe cautiune trebuie de asemenea sa aveti destui bani.
Daca nu erau probleme deosebite nu se afla arestat preventiv.

In mod normal un avocat care se respecta poate face un studiu de caz mai inainte de fi angajat.Insa si acest lucru costa destul de mult in functie de anumite criterii.
Degeaba incercati sa aflati anumite lucruri si anumite aspecte de drept.Esential este sa va gasiti un avocat care sa stie el ce sa faca singur, fara dvs.
Pentru ca dvs sa puteti stapani anumite chestiuni de drept v-ar trebui cam 4-5 ani de experienta juridica si cred ca pana atunci se va sfarsi...arestul preventiv...

avocat Claudiu Lascoschi
Noile cereri costa separat.Adica daca vreti o cerere de liberare sub control judiciar costa alti bani.Mai aveti posibilitatea de a angaja alt avocat pentru ceasta cerere si sa ramana pe urmarirea penala vechiul avocat pe care inteleg ca l-ati platit pentru toata urmarirea penala.
Sa fiu mai explicit:
1. cererea de liberare provizorie sub control judiciar va costa alti bani separat de urmarirerea penala.
2.recursul ( inculpatului sau al parchetului) va costa alti bani.

Mai aveti si cererea de liberare provizorie pe cautiune care va costa alti bani.In plus, mai costa si cautiunea care trebuie achitata mai inainte de judecata...

Puteti incerca si una si alta.Doar ca va costa bani separat de urmarirea penala.De aceea, ziceam ca puteti sa va angajati avocat separat pentru aceste cereri.
Mai vedeti ca au existat cazuri in care a durat cca 3-4 luni astfel de procese.Si aici vedeti ce avocat va gasiti ca sa nu dureze prea mult procesul care va intereseaza...
Avocatii fac ce pot, doar ca unii termina procesul mai repede si altii ceva mai greu, in functie de posibilitati...

avocat Claudiu Lascoschi