Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mă deplasam cu bicicleta între două localități ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mă deplasam cu bicicleta între două localități unde limita ...

Mă deplasam cu bicicleta între două localități unde limita de viteză era de 70 km la oră. M am asigurat că nu vine nimic din spate în oglinda bicicletei dar probabil că unghiul nu mi a permis să văd că vine ceva din spate si m am angajat în întoarcerea pe cealaltă bandă de mers dorind să mă merg inapoi spre casă. În timp ce viram în partea stângă mașina m a surprins în stânga bicicletei aruncându-ma pe parbriz și apoi în șanț. Din câte am înțeles de la poliție eu aș fi vinovat și ar trebui să îi plătesc șoferului daune de 36000 RON dupa deviz, dar am căzut la înțelegere de 14000 RON. În urma accidentului am avut clavicula dreaptă ruptă și multiple leziuni care au trebuit să fie cusute. Ce credeți ar trebui să accept înțelegerea sau sa angajez un avocat poate aș putea ieși mai bine?
Cum ați putea ieși mai bine ? Din moment ce sunteți vinovat de producerea accidentului, lucru evident și constatat de poliție. Puteți încerca, dar avocatul nu vă garantează acel lucru. Și trebuie oricum sa-l plătiți.

Stabilirea vinovăției nu este atribuția poliției, ci a expertului privat sau de stat.
Propun în prima fază stabilirea vinovăției, după părerea mea personală și experiența, este culpă comună.

latka a scris:

Cum ați putea ieși mai bine ? Din moment ce sunteți vinovat de producerea accidentului, lucru evident și constatat de poliție. Puteți încerca, dar avocatul nu vă garantează acel lucru. Și trebuie oricum sa-l plătiți.

De cind nu mai stabileste politia cine e culpabil, prin PV de contraventie ? Expertul apare doar in instanta, asta ar presupune ca s-a depus plingere in cele 15 zile avute la dispozitie. Nu scrie nimic de asta.
Iar manevra de a vira la stinga fara asigurare eu stiu ca inseamna vinovatie, conform codului rutier.
latka, utilizator