Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua.Am o nelămurire legata de ani de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua.Am o nelămurire legata de ani de vechime,din cei 44 ...

Buna ziua.Am o nelămurire legata de ani de vechime,din cei 44 de ani 11 luni și 21 de zile,sunt și cei 4 ani de grupa a2a,1an și 8 luni armata și cei 8 luni de șomaj.Acum la recalculare cum se iau cei 44 de ani și 11 luni ca ani contribuitivi sau din acești ani se scad grupa ,somaj și armata ? Vă mulțumesc.
Se scade stagiul asimilat (armată) , se scade stagiul aferent grupelor/ conditiilor de muncă și șomajul dacă este de dinainte de 01/04/2001.
Carp Mircea, utilizator
Buna ziua greșesc sau șomajul din anii 1992 vine considerat vechime în muncă și totodată stagiu contributiv?
Nu este stagiu contributiv.Doar cel de dupa 01/04/2001 este contributiv.Asta va intereseaza pe d-vostra.Punctele de stabilitate.