Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu găsesc o explicație cu privire la un termen de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu găsesc o explicație cu privire la un termen de publicare în Monitorul Oficial

Nu găsesc o explicație cu privire la un termen de publicare în Monitorul Oficial. Help, please!

Bunicul meu a făcut o cerere de reconstituire pe baza Legii 18/1991 la data de 06.04.1991. A primit moștenire niște pământuri de-ale străbunicului.
Această lege a avut un termen de depunere a cererilor la primărie de 30 de zile și apoi s-a mai dat o lege care permitea să se prelungească acel termen cu încă 15 zile. Zice bunicul că e vorba de Legea nr. 29/1991 cu acel articol unic care prelungea termenul zilelor de depunere a cererilor. Legea 29/1991 este din 21.03.1991 și a fost publicată în 22.03.1991 în Monitorul Oficial.
Bun.
Problema noastră:
- fratele bunicului ne tot amenință că va lua pământurile bunicului deoarece bunicul a depus cererea după expirarea termenului de 45 de zile. Fratele bunicului zice că s-a depus cererea în ziua cu nr 46. Zicea ceva de o decădere din drepturi.

Mă puteți ajuta, vă rog, cu o informație despre aceste termene? Dacă a fost publicată Legea 29/1991 în ziua de 22 martie, se numără din ziua de 22 martie acele 15 zile sau din ziua următoare, din 23 martie?

Mulțumesc și sănătate la toată lumea!
1. Cererea de stabilire a dreptului de proprietate se introduce și se înregistrează la primărie în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi.

2. Termenul a fost prelungit cu 15 zile.

3. Legea 18/1991 a intrat in vigoare la 20.02.1991

4. Când termenul se stabileşte pe zile, nu se iau în calcul prima şi ultima zi a termenului.

5. Ultima zi in care putea sa depuna a fost 08.04.1991 ..asadar, cererea este depusa in termen.
Vă mulțumesc pentru răspuns, însă bunicul are o nelămurire: să zicem că prin absurd, fratele bunicului reușește să anuleze prin instanță titlul de proprietate care a fost emis după acea cerere din anul 1991.
Ce se întâmplă mai departe? Revenim la situația dinaintea depunerii cererii?
Ar mai avea vreo putere cererea de reconstituire dacă se anulează titlul de proprietate? Bunicul ar mai fi moștenitor acceptant?
Mulțumim