Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Pentru a lucra intr-o camera de servere ce ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Pentru a lucra intr-o camera de servere ce grad la ...

Buna ziua,

Pentru a lucra intr-o camera de servere ca electrician, puteti sa-mi spuneti ce grad la autorizatie trebuie ?

Multumesc in avans,
justinsanero, utilizator
Depinde de puterea serverului . Astfel:
a) gradul I, pentru executarea de instalații electrice interioare cu o putere instalată de maximum 10 kW și la o tensiune nominală mai mică de 1 kV;
b) gradul IIA, pentru proiectare de instalații electrice cu orice putere instalată tehnic realizabilă și la o tensiune nominală mai mică de 1 kV;
c) gradul IIB, pentru executare de instalații electrice cu orice putere instalată tehnic realizabilă și la o tensiune nominală mai mică de 1 kV;
d) gradul IIIA, pentru proiectare de instalații electrice cu orice putere instalată tehnic realizabilă și la o tensiune nominală maximă de 20 kV;
e) gradul IIIB, pentru executare de instalații electrice cu orice putere instalată tehnic realizabilă și la o tensiune nominală maximă de 20 kV;
f) gradul IVA, pentru proiectare de instalații electrice cu orice putere instalată tehnic realizabilă și la orice tensiune nominală standardizată;
g) gradul IVB, pentru executare de instalații electrice cu orice putere instalată tehnic realizabilă și la orice tensiune nominală standardizată.

Pentru fiecare dintre gradele II, III și IV sunt definite două tipuri de autorizări:
a) autorizare de tip A, pentru proiectare de instalații electrice;
b) autorizare de tip B, pentru executare de instalații electrice.
Multumesc pentru raspuns.

Pentru montare, schimbare prize electrice in camera de servere, electricianul va fi nevoit sa aiba gradul 1?
Atat timp cat nu se schimba scopul muncii, gradul autorizatiei se va aplica pentru sarcina de lucru si nu mediul in care se afla?
gradul I, este pentru executarea de instalații electrice interioare cu o putere instalată de maximum 10 kW și la o tensiune nominală mai mică de 1 kV .. in opinia mea, se incadreaza aici montarea de prize..dar pentru un raspuns cat mai eficient intrebati aici
[ link extern ] /
Multumesc mult.