Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Buna ziua! Daca ma puteti ajuta, m-ar interesa ce ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Buna ziua! Daca ma puteti ajuta, m-ar interesa ce salariu net ...

Buna ziua!
Daca ma puteti ajuta, m-ar interesa ce salariu net are un grefier debutant incadrat la judecatorie?
Multumesc.
Salariile de bază ale personalului auxiliar de specialitate sunt prevăzute în cuprinsul Anexei V la Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, Capitolul II – Salarii de bază pentru personalul auxiliar de specialitate din cadrul instanţelor şi parchetelor, iar sporurile de care beneficiază sunt prevăzute în cuprinsul Capitolului VIII – Reglementări specifice personalului din sistemul justiţiei, din cadrul aceleiași anexe la lege.

Acestea sunt diferite de la o funcție la alta și în interiorul aceleiași funcții în raport de vechimea în muncă și în specialitate, precum și în raport de nivelul jurisdicțional al instanței/unității de parchet în care își desfășoară activitatea (judecătorie, tribunal, curte de apel, Înalta Curte de Casație și Justiție).
Multumesc!