Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Telemunca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Telemunca

Buna ziua. As dori sa pun o intrebare legata de activitatea unui agent de vanzari. Avand in vedere ca nu se mai deplaseaza la clienti, angajatorul doreste sa ii ceara predarea masinii. Cum o poate face? In acelasi timp au act aditional de telemunca dar angajatorul a organizat in asa fel activitatea ca se doreste prezenta agentilor la birou. Cum se realizeaza acest lucru daca unii nu vor sa semneze actul aditional de modificare din cim cu telemunca in cim fara? Multumesc!
LIH, utilizator
1. masinii se va face pe baza unui porces-verbal de predare-primire.

2. C.mun.
Art. 40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;

Legea 81/2018
art.5
.....
(2)În cazul activității de telemuncă, contractul individual de muncă conține, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, următoarele:a) precizarea expresă că salariatul lucrează în regim de telemuncă;
b) perioada și/sau zilele în care telesalariatul își desfășoară activitatea la un loc de muncă organizat de angajator

2. Este de greu de presupus ce va face angajatorul in situatia in care un salariat nu va semna acel act ..din practica intalnita, reies urmatoarele situatii:
- concedierea salariatului prin desfiintarea postului;
- presiuni de a-si da demisia
Problema este ca nu isi fac treaba unii, nu predau rapoartele. Angajatorul a decis sa organizeze altfel activitatea. Multumesc!
|Ce spuneti dvs poate tine de o cercetare disciplinara a salariatului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, urmeaza.