avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 853 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Este vorba de o persoana (mama) aflata in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Este vorba de o persoana (mama) aflata in concediu ...

Buna ziua,
Este vorba de o persoana (mama) aflata in concediu crestere copil (CCC) pana la 2 ani (care se implinesc in 30.10.2024) si care a intrat in CCC angajata fiind la alta societate.
As vrea sa stiu, in cazul in care o angajez cu 4 ore/zi :
-se pierde indemnizatia CCC?
-se pierde drept la Stimulent insertie?
- cat este obligat tatal sa stea in CCC (lunile tatalui), daca data nasterii copil este 30.10.2022.
-se poate solicita stimulent de insertie atunci cand incepe mama munca sau cand se termina perioada in care se primeste indemnizatie pentru CCC (aici ma refer si la lunile tatalui)?
-stimulentul de insertie se primeste doar de catre unul dintre parinti?
- ce valoare are stimulentul de insertie.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:34, 9 Iulie 2024
1. Nu se pierde indemnizatia daca se angajaez cu 4 ore .

2. Dreptul la stimulent nu se pierde.

3. O luna ii revine tatalui.

4. Se va primi stimlent dupa luna tatalui.

5. 650 lei si il primeste doar unul dintre parinti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie vs. luna tatalui Kazfer Kazfer Copilul implineste 2 ani la data de 01.09.2017. Mama se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, pana la data de 01.08.2017, ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie crysenc21 crysenc21 Buna seara, Am si eu o intrebare, daca mama a beneficiat de concediu de crestere copil pana la 1 an - pentru un copil nascut in aprilie 2012, tatal care ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie tata sau mama Ral_uca Ral_uca Buna ziua, As dori sa stiu si eu ce se intampla in urmatoarea speta: mama salariata full time intra in CCC si alege varianta 1 an (pt ca e mai avantajoasa ... (vezi toată discuția)