avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decl.094
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decl.094

Buna ziua nu am depus decl.094 care sunt consecintele daca stie cineva.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: B.E.C. ARION , Consultant fiscal 11:44, 9 Februarie 2010
poti sa o depui acum, dar daca vei fi controlat oricum vei fi amendat!
Amenda este 500 ron , am intrebat ca a venit un client nou , care s-a infiintat in nov.2009 si n-a stiut ca trebuie sa depuna ceva
Codul de Procedura Fiscala
Art. 219
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:
b) neîndeplinirea la termen a obligaţiilor de declarare prevăzute de lege, a bunurilor şi veniturilor impozabile sau, după caz, a impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi a altor sume;
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel:
d) cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a), b), g)-m);

ARTICOLUL 223
Dispoziţii aplicabile
Dispoziţiile prezentului titlu se completează cu dispoziţiile legale referitoare la regimul juridic al contravenţiilor.


Ordonanţă nr. 2 din 12/07/2001
privind regimul juridic al contravenţiilor


Art. 28. - (1) Contravenientul poate achita, pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute în actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal.
Va multumesc mult tuturor
Cu placere , o zi buna va doresc saptamana asemenea

Alte discuții în legătură

Declaratie 205 nedepusa ilmir1 ilmir1 Buna ziua. Am uitat sa depun declaratia 205, de fapt in urma unor eram ferm convins pina astazi ca de fapt nu mai trebuie sa o depun pt salarii Pot sa merg ... (vezi toată discuția)
Sanctiuni pentru nedepunerea declaratie 394/2008 breja breja Societatea a avut probleme in 2008 legate de nedepunerea declaratiilor. A platit amenda la ANAF pentru decl nedepuse mai putin decl 394. Ce amenda trebuie ... (vezi toată discuția)
Declaratie 392a nedepusa iuliaiuly iuliaiuly Buna ziua, Daca nu am depus Declaratia 392a (nu am stiut de schimbarea limitei de la 10.000euro la 35.000 euro) si este prima abatere (adica prima ... (vezi toată discuția)