Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Sanctiuni pentru nedepunerea declaratie 394/2008
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Sanctiuni pentru nedepunerea declaratie 394/2008

Societatea a avut probleme in 2008 legate de nedepunerea declaratiilor. A platit amenda la ANAF pentru decl nedepuse mai putin decl 394.
Ce amenda trebuie platita pentru a depune dec 394/2008 ?. Am citit ca amenda este intre 12000-14000. Daca plateste in 2 ore poate platii 6000.
Nu stiu daca mai are relevanta raspunsul dar potrivit OG 2/2001:

Art. 28. - (1) Contravenientul poate achita, pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute în actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal. În actul normativ de stabilire a contravenţiilor această posibilitate trebuie menţionată în mod expres.

....
(3) În cazul în care contravenientul a achitat jumătate din minimul amenzii prevăzute în actul normativ pentru fapta săvârşită orice urmărire încetează.

In Codul de procedura fiscala:

Art. 53 Furnizarea periodică de informaţii

(1) Contribuabilii sunt obligaţi să furnizeze periodic organelor fiscale informaţii referitoare la activitatea desfăşurată.

(2) Furnizarea informaţiilor prevăzute la alin. (1) se face prin completarea unei declaraţii pe proprie răspundere.

(3) Natura informaţiilor, periodicitatea, precum şi modelul declaraţiilor se aprobă prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.
.....

Art. 219 Contravenţii

(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:
....
f) nerespectarea obligaţiilor prevăzute la art. 53;
....
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel (intră în vigoare la 30 zile după data publicării):

.......
c) cu amendă de la 2.000 lei la 3.500 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 12.000 lei la 14.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptei prevăzute la alin. (1) lit. e) şi f);

......
Art. 221 Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor

(5) În cazul aplicării sancţiunii amenzii potrivit art. 219 şi art. 220, contribuabilul are posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii prevăzute în prezentul cod, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal de constatare şi sancţionare contravenţională.
....

Art. 223 Dispoziţii aplicabile

Dispoziţiile prezentului titlu se completează cu dispoziţiile legale referitoare la regimul juridic al contravenţiilor.

Deci potrivit acestor 2 acte indicate se poate achita 6000 lei. De fapt toate sanctiunile preavzute de Cod procedura fiscala urmaeaza acelasi regim.
Ioan Petru Butariu, Contabil