Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amenda Redusa cu 50% in 48 Ore
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amenda Redusa cu 50% in 48 Ore

Stiu ca in majoritatea cazurilor cand cineva este amendat se poate plati 50% din amenda in termen de 48 ore.

Dar am citit ceva ce spune ceva ciudat:

"In cazul aplicarii sanctiunii amenzii, contravenientul are posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii."

Aici nu inteleg ce insteamna "minimul amenzii".

Ca excemplu, sa luam amenda pt. nedeclararea vies 390 deoarece este destul de flexibila intre 1,000 - 5,000; exista o diferenta mare intre cele doua limite.

- Sa zicem ca cineva este amendat cu maximul admis de 5,000 ron.

In aces caz ce se poate achita in termen de 48 ore?

A.)

50% din 5,000, adica 2,500

B.)

50% din minimul amenzii , adica 50% din 1,000; deci 500 | Chiar daca amenda completa a fost 5,000?

Nu inteleg la ce se refera termenul de "minimum amenzii" in aceste cazuri. Este extrem de confuz.
mik_zoltan, utilizator
amenda se achita minimul in 48 ore in situatia aplicabilitatii O.G.2/2001 modificata si actul prin care s-a constatat amenda trebuie sa prevada expres acest lucru ... uita-tiva la dispozitiile finale din legea prin care ati fost sanctionata...
Nu am fost amendat. Este doar o intrebare teoretica.

Nici acum nu inteleg ce inseamna "minumul".

ca sa inteleg mai usor despre ce e vorba am dat doua exemple mai sus. A, sau B? :)

"...s-a constatat amenda trebuie sa prevada expres acest lucru "

Prin ce se stabileste acest lucru? Se decide arbitrar de agentul care da amenda, sau sunt reguli fixe 100% care se aplica in absolut fiecare caz care prevede acest lucru?

De exemplu:

www.avocatnet.ro/content/art...

mik_zoltan, utilizator
amenda se achita minimul in 48 ore in situatia aplicabilitatii O.G.2/2001 modificata si actul prin care s-a constatat amenda trebuie sa prevada expres acest lucru ... uita-tiva la dispozitiile finale din legea prin care ati fost sanctionata...

1.Cititi in amanunt O.G. 2/2001 modificata
2. V-am spus ca actul ce sanctioneaza trebuie sa prevada in mod expres posibilitatea achitarii jumatate din minimul stabilit de lege ..... ce e asa greu ????
OK. Eu vreau doar sa clarific acest lucru print-un exemplu concret ... ce e asa greu ???? : )

Deci hai sa presupunem urmatoarele lucruri:

- actul ce sanctioneaza prevede in mod expres posibilitatea achitarii jumatate din minimul stabilit de lege
- amenda a fost 4,000 RON
- limitele stabilite de lege pt. contraventia respectiva sunt 1,000 - 5,000 RON

In acest caz "jumatate din minimul stabilit de lege" inseamna 500 RON, chiar daca amenda a fost 4,000 RON?

Intrebare extrem de simpla, DA, sau NU.

Eu va inteleg ca noi laici suntrm din cand in cand extrem de enervanti cand nu ne pricepem intotdeauna la interpretarea legii, va rog sa aveti rabdare nu noi. Pana la urma de aceea exista acest forum.
mik_zoltan, utilizator
mik_zoltan a scris:
B.)
50% din minimul amenzii , adica 50% din 1,000; deci 500 | Chiar daca amenda completa a fost 5,000?

Aceasta este varianta corectă.

mik_zoltan a scris:
Nu inteleg la ce se refera termenul de "minimum amenzii" in aceste cazuri. Este extrem de confuz.

Este vorba despre minimul prevăzut de lege, prin "lege" înţelegându-se actul normativ care stabileşte cuantumul minim şi cel maxim al amenzii contravenţionale care poate fi aplicată. Prin urmare, chiar dacă a fost aplicată o amendă contravenţională în cuantum maxim, în 48 de ore poate fi achitată jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ.

mik_zoltan a scris:
Prin ce se stabileste acest lucru? Se decide arbitrar de agentul care da amenda, sau sunt reguli fixe 100% care se aplica in absolut fiecare caz care prevede acest lucru?

Plata a jumătate din minimul amenzii se stabileşte prin actul normativ de sancţionare a anumitor fapte, deci nu este ceva decis în mod arbitrar de agentul constatator.