Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... cuantum amenda in 48h
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

cuantum amenda in 48h

Pe Legea 10 a calitatii am fost amendat conform art.36 b (amenda intre 5000 si 10000 lei). Mi s-a aplicat 6000 lei, spunandu-mi-se ca pot plati in 48 de ore jumatate din 6000 lei desi art.38-2 din lege spune ca se plateste "jumatate din minimul amenzii constatate in procesul verbal". In acest caz, de ce jumatate din 6000 si nu jumatate din minimul prevazut in art. 38-2, adica jumatate din 5000 lei ?
Dv ati sanctionat cu amenda in valoare de 6000 lei cu posibilitatea achitarii a jumatate din cuantum in termen de 48 h,respectiv 3000 lei
Contraventia constatata in sarcina dv ,legiutorul a prevazut ca poate fi sanctionata cu amenda cuprinsa intre 5000 si 10000 lei ,iar agentul constatator a inteles sa aplice sanctiune in valoare de 6000 lei
De ca agentul a inteles sa aplice valoarea de 6000 lei este problema asupra careia nu ne putem pronunta ,avand in vedere lipsa datelor relevante
dilema mea este de ce legiuitorul a spus" jumatate din minimul amenzii stabilite "si nu jumatate din amenda stabilita".Acest "minim"duce cu gindul la un interval ( 5000-10000) ,cel putin pentru mine. va multumesc .

"ART. 34
(1) Sancţiunile contravenţionale prevăzute la art. 33 se aplică atât persoanelor juridice,
cât şi persoanelor fizice.
(2) În condiţiile prezentei legi, contravenientul poate achita jumătate din minimul
amenzii stabilite prin procesul-verbal de contravenţie, în termen de 48 de ore de la data
luării la cunoştinţă a sancţiunii contravenţionale."
Dupa pararea mea, este o " mica eroare" in continutul legii, in sensul ca ori se achita jumătate din minimul amenzii prevăzute de Lege, ori jumatate din amenda aplicata de agentul constatator. Agentii constatatori nu stabilesc amenzi. Ei aplica amenzile stabilite( prevazute) de actele normative.