Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, de 10 ani sunt rezident permanent in UK. In ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, de 10 ani sunt rezident permanent in UK. In Romania ...

Buna ziua, de 10 ani sunt rezident permanent in UK. In Romania am o garsoniera proprietate personala, care este folosita cam o luna pe an cand merg in tara. Lunar platesc la asociatie toate taxele care se impun: lumina pe scara, curatenia,presedintele asoc, , cenzorul… si pierderile la apa, in bloc care nu sant chiar mici. Va rog sa mi spuneti daca e legal sa platesc aceste pierderi, lunar.
Va multumesc!
Nu este legal sa platiti acele "pierderi" de apa, de fapt care nu se pot masura si individualiza, pentru ca ,daca ati declarat zero persoane in perioada cind nu locuiti acolo, atunci nu trebuie sa platiti asa ceva. Conform art. 82 din legea 196/2018 acest gen de cheltuiala se repartizeaza pe numar de persoane, deci la zero persoane declarate, nu aveti nimic de plata.
Va multumesc foarte mult !