Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va salut. Am o situație și doresc lămuri din partea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va salut. Am o situație și doresc lămuri din partea dvs. Am ...

Va salut.
Am o situație și doresc lămuri din partea dvs.
Am solicitat, din partea unei persoane publice cu statut financiar extraordinar, ajutor financiar pentru educația copiilor mei, și a fost de acord. Suma propusa a fost de 15000 euro.
Dar, ca sa ii primească, mi-a transmis omul lui de pe financiar, ar trebui sa achit un comision de 220 euro, înainte să primesc banii promiși.
Eu sunt foarte sceptic in a plăti acest comision.
Omul lui de pe financiar este din...Benin (prefix telefon +229). Discuțiile au fost purtate in scrise pe Messenger si WhatsApp.
Mai mult, pt ca eu am cont doar in lei, mi-a trimis datele de mai jos ale unei "colaborare" a lor din Romania.
Va rog sa mă sfătuiți cum sa procedez.
Sincer, nu intenționez sa plătească un comision pe ceva ce nu am primit. Mi se pare a fi o intenție de frauda asupra mea. Oare mă înșel?
Cu drag, Andrei.

Nume
Costela Nistor
IBAN:RO07PIRB46001Q4416001000
Denumirea bancii: Firstbank
Cod Swift: PIRBROBU
Motivul trimerii: Personal
RON
De unde cunoasteti acest om ca fiind persoana publica'?
Si cum ati presupus ca ar fi foarte bogat financiar'?
Dapix, utilizator
Sincer, nu intenționez sa plătească un comision pe ceva ce nu am primit. Mi se pare a fi o intenție de frauda asupra mea. Oare mă înșel?

Niic nu ar trebui sa va pierdeti vremea, e teapa sigura, blocati persoana.