Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Mentiune de schimbare a numelui in Marea Britanie. ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Mentiune de schimbare a numelui in Marea Britanie. Bună ziua. Am dublă cetățenie, dar momentan doar pașaport ...

Bună ziua. Am dublă cetățenie, dar momentan doar pașaport britanic. In 1999 mi am schimbat numele în Marea Britanie pe cale administrativă. Pentru a intra in posesia unui apartament unde sunt proprietara (prin contract de vânzare-cumpărare, fără clauze), e necesar să înscriu mențiunea de schimbare a numelui la starea civila din România? Înțeleg că nu am nevoie de pașaport românesc. Mulțumesc
Dacă există diferențe între numele/prenumele cu care apăreți în contract ca cumpărător și cele pe care le aveți în prezent, este necesar să încrieți schimbarea de nume și să aveți documente doveditoare în acest sens, pentru a putea dovedi că este vorba de aceeași persoană.
Norme Metodologice din 2024 de aplicare unitară a dispoziţiilor în materie de stare civilă
art. 138
(1) Schimbarea numelui de familie și/sau a prenumelui intervenită în străinătate,
privind persoanele ale căror acte de naștere și de căsătorie sunt înregistrate în România, se înscrie prin mențiune pe marginea actelor de stare civilă.
(2) Cererea de înscriere a mențiunii se depune personal sau prin împuternicit cu procură specială la oricare S.P.C.L.E.P. sau, după caz, primărie a unității administrativ-teritoriale unde nu funcționează S.P.C.L.E.P. și se soluționează de către ofițerul de stare civilă din cadrul S.P.C.L.E.P. sau, după caz, al primăriei unității administrativ-teritoriale care are în păstrare:
a) actul de naștere exemplarul I, în cazul schimbării numelui de familie de la naștere și/sau a prenumelui;
b) actul de căsătorie exemplarul I, în cazul schimbării numelui de familie după căsătorie și a prenumelui;
c) actul de naștere sau de căsătorie exemplarul I în cazul schimbării numelui de familie după divorț.
(3) Cererea de înscriere a mențiunii este însoțită de următoarele documente:
a) documentul de schimbare a numelui de familie și/sau a prenumelui, emis de autoritățile străine, în original;
b) traducerea documentului în limba română, legalizată, în original;
c) certificatul de naștere și/sau de căsătorie al persoanei pentru care se solicită înscrierea mențiunii;
d) actul de identitate/pașaportul emis de autoritățile române sau, după caz, străine, al titularului actului pe marginea căruia urmează să se opereze mențiunea de schimbare a numelui de familie și/sau a prenumelui, respectiv al persoanei împuternicite, după caz;
e) procura specială, după caz.