Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea notariala 36 pe 1995 prevede că în cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea notariala 36 pe 1995 prevede că în cazul vânzărilor ...

Legea notariala 36 pe 1995 prevede că în cazul vânzărilor notariatul nu eliberează act original ci duplicat ,originalul fiind păstrat în arhiva notariala
Întâi as vrea să știu motivul
Eu personal am fost la ANAF cu o închiriere și au spus că duplicatele nu au valoare ci numai actul oficial
Daca se modifica sau se abroga legea, arhiva se distruge din diverse motive, neavând dubluri la originale, ce se întâmplă?
Se pierde proprietatea?
Daca duplicatele nu se validează? De unde luam un original?
Gândim și ne facem probleme
Nu cunosc cine ce v-a spus la ANAF, insa duplicatul are aceeasi forta probanta ca si originalul, aveti art 98 din legea 36/1995 privitor la autentificarea inscrisurilor.
Asta cu daca si cu parca o vom afla cand va fi cazul, anume cand se modifica legea. Actele distruse se pot reface.
Motivul: actele nu mai circula semnate pentru a se evita falsificarea semnăturilor părților.
Este lege! Duplicatul are aceeași valoare ca originalul. Persoana de la ANAF, sa se informeze, ca ceea ce face e un abuz.
Proprietatea nu se pierde dacă actul e distrus. Sunt acte de proprietate păstrate de cetățeni în ultimul hal, încât nici nu mai pot fi citite.
Legea 36 e în vigoare de aproape 30 de ani și nu s-a întâmplat ca originalele sa fie distruse.
Fie îl găsiți în arhiva biroului notarial unde a fost încheiat actul, fie în arhiva Camerei Notarilor Publici, fie la Arhivele Naționale, fie se poate reconstitui originalului, procedura reglementata tot de Legea 36
raluk0207, utilizator