Forum Discuţii juridice Executare silită Opreste poprirea pe pensie luarea de credite?
Discuție deschisă în Executare silită

Opreste poprirea pe pensie luarea de credite?

Avem urmatoarea situatie:
- persoana ia credite si nu are nici o regret
- a luat foarte multe credite in trecut si a platit aiurea
- ascunde fata de familie
- pensionara
- nu se poate pune tutela/interdictie

1- Cum putem face ca nimeni sa nu ii acorde alte credite?
2- Daca lasam ca BEJ sa preia contractele si sa ii puna poprire pe pensie, atunci mai poate cineva (IFN) sa ii acorde imprumut?

Va multumesc.
Daca persoana are discernamant si asa considera ca trebuie sa procedeze, nu aveti cum sa o opriti. Nu lasati dv. sau altcineva ca vreun BEJ sa puna popriri, aceste lucruri se fac de catre creditor prin BEJ.
Puteti doar sa vorbiti cu persoana in cauza, sa o sfatuiti, sa ii explicati urmarile si cam atat.
Va multumesc pentru raspuns. A mai trecut printr-o proprire pe mai multe contracte. Intrebarea mea era, daca in timp ce are poprire, mai poate cineva sa ii acorde credite?

A fost sfatuita de urmari si riscuri. Nu o intereseaza, schimba subiectul, o irita topicul.

Manuela Rășină, administrator
ifn-urile dau. in final se vor bate toti pe juma de pensie.
Problema e daca are casa... aici e rau, ca o poate pierde.
Multumesc pentru raspuns. Am trecut si prin stadiul de a pierde casa fiindca a girat-o. Nu s-a pierdut ptr ca s-a platit la BEJ si s-a mutat casa de pe ea.
Deci IFN-ul da credit si daca persoana are poprire pe pensie?
Atunci nimic nu se poate face cat timp e in viata...

Manuela Rășină, administrator
Doamna poate pierde doar bunurile sale, este un risc pe care ea si-l asuma, nu poate altcineva sa o opreasca de la asumarea de riscuri. Asadar, daca pierdea casa, era pentru ca era casa ei, era dreptul ei sa o doneze, sa o piarda, ea era singura care putea dispune de asta.
Nu cred ca ati ajutat salvand casa.
Sunt IFNuri care fac verificari la biroul de credite, sunt insa care nu fac nicio verificare.

Este regretabil si doamna pare sa aiba undeva o adictie, insa este adult si raspunde de actkiunile ei, poate ar trebui sa nu o mai protejati, nu invata ca nu e bine sa faca imprumuturi daca este mereu salvata. Sigur, este doar o opinie generica, nu cunosc situatia doamnei, poate e speciala...