Forum Discuţii juridice Executare silită Opreste poprirea pe pensie luarea de credite?
Discuție deschisă în Executare silită

Opreste poprirea pe pensie luarea de credite?

Avem urmatoarea situatie:
- persoana ia credite si nu are nici o regret
- a luat foarte multe credite in trecut si a platit aiurea
- ascunde fata de familie
- pensionara
- nu se poate pune tutela/interdictie

1- Cum putem face ca nimeni sa nu ii acorde alte credite?
2- Daca lasam ca BEJ sa preia contractele si sa ii puna poprire pe pensie, atunci mai poate cineva (IFN) sa ii acorde imprumut?

Va multumesc.
Acum cat timp qti încheiat contractul? Se prea poate sa fi scapat de risc.
Acum 3 ani. De ce spuneti ca s-ar putea sa fi scapat? Se prescrie dupa un anumit timp? Imi puteti da mai multe detalii va rog?

Ea mai poate avea alte contracte pe care nu ni le spune si isi mai poate lua. Doar anul acesta am descoperit in Mai/Iunie ca are Provident (recente) si CAR (si ea si el).

gi-jane2 a scris:

Acum cat timp qti încheiat contractul? Se prea poate sa fi scapat de risc.

Contează ce avea scadent la data donației.
Rămâne sa așteptați sa vedeți ce răsare, nu are sens sa va agitați.
Zice ca i se achitasera toate datoriile la acel moment, ca nu mai avea popriri pe pensie si s-a scos si ipoteca.

Doamna, inteleg ca locuiti cu doamna acum, inainte o vedeati rar. Mergeti la un avocat, ca trebuie exact vazuta donatia, de ce oare ati facut donatie pe un imobil pentru care ati dat bani, trebuie analizat daca puteti schimba actul, trebuie vazut care si ce s-a prescris, nu merge asa, pe vorbe. Acum pare ca achitati niste bani lunar ca aveti nevoie dv sa locuiti in casa, nu sa salvati bunul doamnei... Daca e deja pe numele dv., asta este.
Repet: fiecare este cu bunurile lui. Mie daca mi-ar plati cineva datoriile nu as avea niciun motiv sa nu fac altele, intelegeti? De aceea cred ca nu ii este de ajutor doamnei.
Daca ar avea popriri si s-ar descurca greu, poate s-ar opri. POate nu, dar va va fi mai simplu sa nu mai achitati pentru ea. Este adult, are o dependenta, o puteti ajuta cu dependenta, nu cu creditele.
Liliana Gradinaru, Avocat
Multumesc. Da, am inteles acum perspectiva dvs.
Avocatul pe care l-am contactat nu ne-a zis nimic de ideea aceasta de a schimba actul. Dar e o idee buna ca sa vedem daca se poate.

Liliana Gradinaru a scris:

Zice ca i se achitasera toate datoriile la acel moment, ca nu mai avea popriri pe pensie si s-a scos si ipoteca.

Doamna, inteleg ca locuiti cu doamna acum, inainte o vedeati rar. Mergeti la un avocat, ca trebuie exact vazuta donatia, de ce oare ati facut donatie pe un imobil pentru care ati dat bani, trebuie analizat daca puteti schimba actul, trebuie vazut care si ce s-a prescris, nu merge asa, pe vorbe. Acum pare ca achitati niste bani lunar ca aveti nevoie dv sa locuiti in casa, nu sa salvati bunul doamnei... Daca e deja pe numele dv., asta este.
Repet: fiecare este cu bunurile lui. Mie daca mi-ar plati cineva datoriile nu as avea niciun motiv sa nu fac altele, intelegeti? De aceea cred ca nu ii este de ajutor doamnei.
Daca ar avea popriri si s-ar descurca greu, poate s-ar opri. POate nu, dar va va fi mai simplu sa nu mai achitati pentru ea. Este adult, are o dependenta, o puteti ajuta cu dependenta, nu cu creditele.