avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... OUG nr.15 din 28.02 2024 a întrat în vigoare după ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

OUG nr.15 din 28.02 2024 a întrat în vigoare după 90 de zile, ...

OUG nr.15 din 28.02 2024 a întrat în vigoare după 90 de zile, deci la 01.06.2024?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:32, 11 Iulie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este in vigoare de la 17 martie 2024

Procedura de autorizare a administratorilor de credite și tariful perceput pentru autorizarea administratorilor de credite se aprobă prin ordin al președintelui Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor, ce se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I, în termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență.
Vă mulțumesc pentru informație. Deci se poate solicita o revizuire amiabilă a unui contract de imprumut aflat în derulare!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da , se poate solicita asa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea privind plafonarea dobânzilor Nele Nele Legea privind plafonarea dobânzilor și protejarea consumatorilor de dobânzile excesive, ce va intra în vigoare incepand cu data de 11.11.2024, se va aplica ... (vezi toată discuția)
Banca modifica contractele existente? eka20 eka20 Buna ziua! Am rugamintea de-a ma ajuta in problema mea, care probabil este a multor romani. Am achizitionat un credit de nevoi personale cu ipoteca,in valoare ... (vezi toată discuția)
O.u.g. 50/2010 bazilica2003 bazilica2003 Va salut, Am fost instiintat prin sms de catre banca la care am luat un credit auto (***-**) ca sa ma prezint sa semnez un act aditional in conformitate cu ... (vezi toată discuția)