Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

Bună ziua, înainte de a începe sa fac ceva doresc câteva informatii.
Detaliile sunt:
Suntem 6 frați ( doi cu Tatăl 1 și patru cu tatăl 2)
Tatal2 e decedat de 5 ani, mama încă trăiește. După divorțul de Tatăl1 am locuit toți 6 cu mama și tatal2. Acum aproape toți copii sunt plecati/stabiliți în străinătate.
După moartea tatălui 2 nu s-a făcut succesiune.
Acum frații din partea tatălui 2 și sora din partea tatalui 1 sunt de acord sa renunțe la partea lor în favoarea mea. Mama dorește la fel, să-mi doneze mie partea ei.

Care ar fi cea mai simpla procedura pentru a rezolva aceasta problema?

Mulțumesc.
Nu exista cale simpla în cazul dvs.
În primul rand, nu exista renunțare "în favoarea cuiva". Cel care renunță, renunță la absolut tot, pur si simplu, iar partea lui se va împărți intre ceilalți moștenitori.
În al doilea rând, renunțarea lor, nu va transforma pe dvs în proprietar, căci nu sunteți ruda de sânge cu tatăl 2.
Iar dacă bunurile sunt dobândite de mama cu tatăl 2, nici sora de la tatăl1 nu are nicio treaba.
Deci dezbaterea succesiunii după tatal2 e între mama și fratii născuți cu tatăl2.
În al treilea rand, la momentul de față, ei nu au ce sa va dea, fiindcă nu sunt proprietari.
Ei trebuie sa dezbata moștenirea după tatal2.
Dacă 3 dintre frati nu doresc niciun bun, pot renunta, urmând sa rămână moștenitori mama și un frate.
Cel puțin 1 copil trebuie sa rămână moștenitor cu mama.
După ce obțin certificatul de moștenitor, trebuie întocmită documentația cadastrala, intabulat certificatul de moștenitor, și în ultima faza mama și fratele/frații care au rămas moștenitori pot sa va doneze dvs proprietatea.
raluk0207, utilizator

"Ei trebuie sa dezbata moștenirea după tatal2.
Dacă 3 dintre frati nu doresc niciun bun, pot renunta, urmând sa rămână moștenitori mama și un frate.
Cel puțin 1 copil trebuie sa rămână moștenitor cu mama.
După ce obțin certificatul de moștenitor, trebuie întocmită documentația cadastrala, intabulat certificatul de moștenitor, și în ultima faza mama și fratele/frații care au rămas moștenitori pot sa va doneze dvs proprietatea."

Mulțumesc foarte mult pentru răspuns.

Dacă nu va cer prea mult ați putea să-mi detaliați pașii care trebuie făcuți?
Sau unde pot obține mai multe informații referitoare la situație, formulare sau exact ce/cum trebuie facut.

Mulțumesc
Adresați-vă unui birou notarial de la ultimul domiciliu al defunctului, cu actele de proprietate pe care le aveți și în funcție de situația dvs și de ce ați hotărât cu frații, vi se va explica în concret ce aveti de făcut și ce mai trebuie adus.