Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna seara!acum 12 ani am facut un abonament la Orange ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna seara!acum 12 ani am facut un abonament la Orange si am ...

Buna seara!acum 12 ani am facut un abonament la Orange si am luat un telefon.Am platit cateva luni si după nu am mai platit ca era alta suma mai mare decat in primele luni.Zilele trecute am primit un email de la Creditexpress Financial Service Srl privind situatia cesionata de la Orange.Imi poate spune cineva ce este de facut?
Roxana2024, utilizator
Buna seara,
conform legii datoria este prescrisa, termenul de 3 ani prevazut de art 705.

(1) Dreptul de a obţine executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia drepturilor reale, termenul de prescripţie este de 10 ani.

(2) Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a obţine executarea silită. În cazul hotărârilor judecătoreşti şi arbitrale, termenul de prescripţie începe să curgă de la data rămânerii lor definitive.

Refuzati sa le platiti vreo suma de bani, pur si simplu ignorati-i, si daca va vor da in judecata, printr-o intampinare, invocati prescriptia, deoarece instanta nu o poate constata din oficiu.

Numai bine.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.O seară plăcută!
Cu mare drag.

Doar sa nu faceti greseala sa le achitati vreo suma de bani deoarece atunci se va relua termenul de prescriptie din momentul in care le-ati platit in 3 ani. Trebuie ignorati total, puteti sa le spuneti la telefon daca va suna ca datoria este prescrisa legal, insa vor continua sa va contacteze ca asa sunt ei.
Si daca pe viitor va vor da in judecata, veti fi notificata de catre instanta si veti primi formular de raspuns, pe care veti scrie ca conform art 705 din codul de procedura civila, creanta pe care v-or s-o recupereze este legal prescrisa si cererea acestora va fi respinsa.

O seara frumoasa si dumnevoastra.