Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Persoana fizica ce nu este angajata.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Persoana fizica ce nu este angajata.

Avem o persoana fizica ce nu este angajata. Pentru veniturile acesteia, altele decat cele din salarii (ex: chirii, etc), daca incaseaza anual sume nete de minim 39.600 Lei (reper valabil an 2024) datoreaza si CAS (Pensie) de 9.900 sau 19.800 Lei/an. Daca AR fi fost angajat, pentru aceste alte venituri NU datora CAS suplimentar celui deja colectat lunar din salariul sau.

Curiozitati fiscale:
1) care este momentul la care dpdv fiscal este verificat (se autoverifica!) daca datoreaza CAS (=daca este si angajat?), pentru alte venituri nonsalarii ce depasesc plafoanele?
2) daca contractul de munca este pe o perioada determinata sau nedeterminata, poate avea vreun impact fiscal asupra acestui posibil CAS suplimentar?

Statutul de angajat se poate modifica intre momentul incasarii acelor alte venituri si momentul declararii/exigibilitatii CASului si de aici sunt izvorate curiozitatile.
IPS, Consultant credite si finantari
La venitul din inchiriere, doar contribuția la sănătate trebuie avuta în vedere.