Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie lunara pentru ingrijire bolnav cu cancer
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie lunara pentru ingrijire bolnav cu cancer

Buna ziua,
O ruda apropiata a fost diagnosticata cu cancer . Pot beneficia de indemnizatie lunara pentru ingrijirea ei si insotirea la consultatii si tratamente?
TudorAndrei70, utilizator
Concediul şi indemnizaţia pentru îngrijirea pacientului cu afecţiuni oncologice - Legea 24/2022.

Beneficiază de concediu şi indemnizaţie pentru îngrijirea pacientului cu afecţiuni oncologice în vârstă de peste 18 ani asiguratul care, cu acordul pacientului, îl însoţeşte pe acesta la intervenţii chirurgicale şi tratamente prescrise de medicul specialist.

Durata de acordare a concediului şi a indemnizaţiei este de cel mult 45 de zile calendaristice la interval de un an pentru un pacient.

Deci nu se acorda indemnizatie lunar ca o pensie, ci numai cand prescrie medicul oncolog.
Dapix, utilizator