Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua De ce personalul didactic auxiliar nu are ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua De ce personalul didactic auxiliar nu are aceleași ...

Bună ziua
De ce personalul didactic auxiliar nu are aceleași drepturi ca și personal didactic - profesorii. Fac parte din același categorie.
De ce personalul didactic nu are spor neuropsihic și spor de calculator.?
Eu vad ca e discriminare.

Nominalizarea personalului care beneficiază de sporul pentru condiții de muncă se face de către conducătorul ierarhic și se aprobă de consiliul de administrație, cu consultarea organizațiilor sindicale afiliate la federațiile sindicale reprezentative la nivel de sector de activitate învățământ sau a reprezentațiilor salariaților la nivel de unitate/instituție acolo unde nu există sindicate, cu respectarea prevederilor art. 25 alin. (1) din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare, și cu încadrarea în fondurile aprobate pentru cheltuieli salariale.