Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog sa ma ajutati urgent. 2 soți, au avut un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog sa ma ajutati urgent. 2 soți, au avut un apartament, ...

Va rog sa ma ajutati urgent. 2 soți, au avut un apartament, amandoi propietari. Dânșii au avut 3 copii, iar fiecare dintre aceștia au la rândul lor copii. Sotul a decedat primul, iar apoi la câțiva ani si unul dintre copii. S-a facut dezbaterea de moștenire după batran. Ulterior, soția a decis dupa moartea unuia dintre copii, sa lase partea ei de apartament mostenire celorlalți 2 copii, prin testament la notar (cu clauză de îngrijire) cu martori etc. După încă câțiva ani, a decedat si bătrâna. Nu s-a facut dezbaterea dupa dânsa. Acum, copiii fiului decedat, doresc sa își dea unchiul si mătușa(carora bătrână le-a cedat partea ei) in judecată. Nepoții recurg la intimidari repetate și ameninta ca vor spune lucruri cum ca unchiul si matusa nu au avut grija de femeie, desi acest lucru nu e adevarat. Vreau sa stiu ce soluții mai sunt pt cei 2 copii rămași în viață si ce sanse reale de câștig sunt in instanță pt nepoti ? (În termeni cât mai simplu). Copiii soților defuncti au dovezi că aceștia au ingrijit-o foarte bine
Mati.mati, utilizator
Buna ziua

In termenii cei mai simplii, trebuie sa ii dea in judecata, adica dezbaterea succesorala sa se faca prin instanta.
Testamentul incalca rezerva succesorala.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Adică nepoții au câștig de cauză, chiar daca testamentul a fost dorința femeii ?

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Buna ziua

In termenii cei mai simplii, trebuie sa ii dea in judecata, adica dezbaterea succesorala sa se faca prin instanta.
Testamentul incalca rezerva succesorala.

Din păcate, batrana a lăsat prin testament și nu le-a dat casa în schimbul întreținerii. Nici nu contează dacă au ingrijit-o sau nu.
Prin testament s-a incalcat rezerva, deci nepoții vor avea de primit niște bani.
gi-jane2, moderator
Totuși, cât ar fi cota lor parte ? Egală cu cea a celor copiilor rămași în viața?

gi-jane2 a scris:

Din păcate, batrana a lăsat prin testament și nu le-a dat casa în schimbul întreținerii. Nici nu contează dacă au ingrijit-o sau nu.
Prin testament s-a invalcat rezerva, deci nepoții vor avea de primit niște bani.

Nu, 1/6.
Dacă nu ar fi existat testament, copiii ar fi cules cota părintelui lor, 1/3. Rezerva succesorala e de jumătate din cat ar fi mostenit legal, deci 1/6 impreuna cei 2 copii.
Ar fi bine sa se înțeleagă tot pt o suma și sa nu se ajungă la proces.
În afara de casa, batrana mai avea ceva? Bănuiesc ca nu.
gi-jane2, moderator