Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua. Eu am ieșit la pensie în ianuarie 2023 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua. Eu am ieșit la pensie în ianuarie 2023 cu 15 ani ...

Bună ziua. Eu am ieșit la pensie în ianuarie 2023 cu 15 ani de grupa 2 și 3ani de grupa 1. Ce ar trebui să fac eu pentru a beneficia de aceasta hotărâre Înaltei Curți? Mulțumesc
Prin Decizia nr. 28/2024, ÎCCJ a admis sesizarea formulată de Curtea de Apel Craiova – Secţia de litigii de muncă şi asigurări sociale, în dosarul nr. 2755/95/2022, privind pronunţarea unei hotărâri prealabile a decis că:
În interpretarea dispoziţiilor art. 30 alin. (44) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările şi completările ulterioare, asimilarea perioadei anterioare datei de 1 aprilie 2001, în care salariaţii au desfăşurat activităţi dintre cele prevăzute de art. 30 alin. (l) lit. i) din aceeaşi lege, în locurile de muncă încadrate în grupa a II-a de muncă, unui stagiu de cotizare în condiţii speciale de muncă, produce efecte şi sub aspectul majorării punctajelor lunare cu 50%, conform art. 100 lit. b) din Legea nr. 263/2010, iar nu doar cu privire la determinarea stagiului de cotizare, potrivit art. 56 alin. (1) lit. d) şi la reducerea vârstei de pensionare, potrivit art. 562 din Legea nr. 263/2010.

Obligatorie, potrivit dispozițiilor art. 521 alin. (3) din Codul de procedură civilă.

Din 12 iulie 2024 Decizia ICCJ a inceput sa-si produca efectele.

In speta, puteti depune cerere la Casa de Pensii pentru a pune in aplicare decizia respectiva.