Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Aplicare dobânda penalizatoare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Aplicare dobânda penalizatoare

Buna ziua, daca ma puteti va rog sfatui intr-o speta.
Daca in urma unui proces de retragere dintr-o societate X SRL , proces civil de retragere din firma care a inceput in anul 2014 al unui asociat/administrator iar acesta a fost exclus in mai anul 2024 si are de platit catre societatea respectiva 1.000.000 lei, iar la evaluarea bunurilor cf partilor sociale avea de primit 600.000 lei din partea societatii prin hot definitiva,rezulta ca acesta/asociatul mai are de returnat 400.000 lei la societate si nu mai are nimic de primit ca si ex-asociat exclus. Fiind administrator este in categoria "profesionisti" pt aplicarea dobanzii si a achitat suma de 400.000 lei care reprezenta diferenta de paguba.
Intrebarea este, va rog, daca puteti raspunde:
Debitorul/asociatul ex-admin plateste DOBANDA legala penalizatoare DUPA ce se compenseaza suma cu societatea respectiva din 2014 pana in 2024, adica se aplica dobanda doar la cei 400.000 ramasi de dat inapoi cf hotarare din procesul civil ?
Sau dobanda se aplica la toata suma, respectiv la datoria initiala din 2014 de 1.000.000 lei si se ofera integral pana la plata totala a sumei ( 400.000 lei + dobanda pen. din paguba initiala de 1.000.000 lei pana la data platii integrale, iulie 2024 si abia dupa ce e platita suma+dobanda se compenseaza??In Hotarare nu este specificat clar. "Obligă pe pârâta reconvenientă X SRL la plata sumei de 600.000 lei către reclamanta pârâtă D.V., reprezentând drepturi băneşti cuvenite asociatului exclus din societate. Obligă pe reclamanta pârâtă D.V. la plata sumei de 1.000.000 lei precum si la plata dobanzii legale calculata de la data inregistrarii cererii reconventionale - 5.10.2014 si pana la data platii efective a debitului, către pârâta reconvenientă X SRL."
Va multumesc!

george-neagu, moderator