Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Un caz concret,la care aș dori o parere.Credit ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Un caz concret,la care aș dori o parere.Credit acordat 9000.Dobinda ...

Un caz concret,la care aș dori o parere.Credit acordat 9000.Dobinda fixa anuala 188,84%.Valoare totala 22680 din care: 13180 dobinda comision 500 .Aceasta lege nouă imi permite sa cer o recalculare?!
Persoana care a consimtit la un imprumut cu dobanda fixa anuala de 188,84% are nevoie de ajutor psihiatric si de medicatie adecvata, nu de un avocat. Avocatii traiesc in alt univers in care dobanzile au doar doar cifre, nu trei.
Faceti cerere de revizuire a dobânzii către ei, trebuie sa răspundă în 30 de zile. Apoi, în caz ca nu ajungeți la înțelegere, va adresati instantei. Condiția e sa nu aveti restante mai mari de 60 de zile.
[ link extern ]
"Perioada de aplicare a legii este de 90 de zile de la promulgare și publicarea în Monitorul Oficial"
Urmăriți cand intra in vigoare și apoi faceti cerere.
www.avocatnet.ro/articol_591...
gi-jane2, moderator