Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locuiesc intr-o casa veche cu trei apartamente care ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locuiesc intr-o casa veche cu trei apartamente care are holul ...

Locuiesc intr-o casa veche cu trei apartamente care are holul ca parte indiviza comuna. Unul dintre apartamente a fost inchiriat iar chiriasii au etalat pe pragul usii lor spre coridorul comun obiecte personale: cutii cu lucruri, raft pt pantofi cu pantofi etc Ce metoda de constrangere pot sa am ca sa elibereze lucrurile personale de pe pragul usilor lor? Culoarul arata acum ca un bazar.
Ca proprietar, ce detine in proprietate si parti comune, puteti sa le transmiteti chiar si in scris acest lucru, sa elibereze acel parti comune de tot felul de obiecte, pentru ca ei au inchiriat doar locuinta. Altfel, dvs. si vecinii va vedeti obligat sa evacuati acele lucruri (nu sa le aruncat, ci doar sa le adunati si sa le depozitati intr-un alt loc, in siguranta).
Ei nu sunt chiriasii mei. Argumentul lor este ca pragul camerei face parte din camera! Dar desigur ca nu este asa.
dubick, utilizator
Raspunsul dat anterior ramine valabil, daca nu sunteti proprietar, nu puteti sa va amestecati decit in cazul in care aveti procura notariala sa-l reprezentati.