Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC din venituri de salariat si de PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC din venituri de salariat si de PFA

Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea sitatie. Incepand cu anul 2014 am muncit neincetat ca salariat in diferite domenii.
Cel mai recent mi-am schimbat locul de munca in urma cu un an unde am avut un contract determinat de 6 luni, ce s-a prelungit cu alte 6 luni. Contractul imi expira in luna septembrie si iau in calcul crearea unui PFA pentru a putea presta servicii pentru o companie aflata in afara Romaniei.
Daca raman insarcinata pana la sfarsitul anului, cum pot beneficia de CCC? Pentru a beneficia de CCC in baza unui PFA trebuie sa ai activitate timp de 12 luni inaintea concediului, dar eu am realizat venituri din salarii. Este imposibil sa beneficiez de CCC in aceste conditii?
Totodata, nu as stii unde sa cer indemnizatia de crestere a copilului, deoarece domiciliul meu este in Bucuresti dar am fost angajata remote la firme din alte judete. Incepand cu luna Septembrie, imi voi schimba domiciliul definitiv in judetul Satu Mare.
Ma puteti ajuta cu un raspuns la cele doua intrebari?
Va multumesc anticipat.
Nu avem cu sa va spunem exact ceea ce doriti sa aflati , decat la modul general.

1. Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Veniturile realizate in cele 12 luni eligibile pentru CCC pot fi obtinute din mai multe surse.

2. Cererea pentru acordarea indemnizatiei si documentele din care rezulta indeplinirea conditiilor legale de acordare a acestora se depun la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti pe raza careia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta.
Cornel Vasile, Consilier juridic