avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotărârea unei ordonanțe presidentiale, după ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotărârea unei ordonanțe presidentiale, după judecarea apelului, ...

Hotărârea unei ordonanțe presidentiale, după judecarea apelului, în cat timp iese?
Tatăl a obținut, după apelul mamei, custodie exclusivă asupra minorului.
Acum așteaptă hotărârea presedentiala pentru a putea sa-i ceara mamei plata pensiilor alimentare și celelalte cheltuieli.
Deja a trecut o lună și jumătate.
Cât mai durează?
In septembrie este procesul.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 13:28, 15 Iulie 2024
Hotărârea din ordonanță este executorie de la fond, dacă ați câștigat. Pe aceea o legalizata și o executați.

Dacă ați câștigat un apel puteți încerca executatea cu un certificat de grefa, dar nu toți executorii accepta.

Faceți și o cerere de urgentarea a redactării.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din tara minor mihaname3 mihaname3 Buna ziua, sunt divortata si am un copil minor in varsta de 9 ani jumate. Mi-am anuntat fostul sot ca doresc sa plec in excursi in anglia impreuna cu copilul. ... (vezi toată discuția)
Ordonanta cu drept de apel? gambit gambit Buna ziua, Am castigat o hotarare prin ordonanta prezidentiala pt legaturi personale cu minorul pana la solutionarea irevocabila a dosarului de fond . Fosta ... (vezi toată discuția)
Iesirea din tara cu un minor pe baza certificatului de grefa ContSters241037 ContSters241037 sunt in proces de acordare a custodiei unice si as dori sa stiu daca la terminarea procesului, in baza certificatului de grefa se poate iesi din tara cu ... (vezi toată discuția)