Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lipsa Acord vecin construire pe limita proprietatii.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lipsa Acord vecin construire pe limita proprietatii.

Buna ziua!
Rog respectuos lamuriri intr-o privinta legat de Acord construire vecin.
In urma dezbaterii unei succesiuni fiica se muta la casa parintilor (tatal decedat anul trecut). Vecinul a ridicat pe limita proprietatii un foisor de lemn acum 9-10 ani. In timp a atasat langa acesta o anexa (camera) cu fundatie beton care acum apare pe harta cadastru intabulata. Problema e ca vecinul nu a solicitat niciodata acord pentru contruire pe limita proprietatii. Vecinul, mai nou, doreste sa fie taiat un gutui din apropiere pentru a avea acces la anexa si sa mai adauge un etaj. Fiica nu stie cum sa procedeze. Se poate cere ca si reciprocitate acord si din partea vecinului? Daca vecinul a intabulat se mai poate cere socoteala pentru lipsa Acordului? Sfaturi va rog.
Se poate cere orice, e o relație între oameni, se poate face și înțelegere scrisă. Dacă însă cealaltă parte nu e de acord, rămâneți cu cererea. Dacă deja a intabulat, mijloacele sunt limitate. Eventual să se dovedească ilegalitatea, dar e mai greu