Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul blocului vrea să transforme ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul blocului vrea să transforme uscătoria blocului ...

Schimbarea destinației de folosință comună a părților comune din clădire
Administratorul blocului vrea să transforme uscătoria blocului in arhivă. Ca proprietar, vecin direct pe orizontală cu uscătoria, ce pot face pentru a împiedica acest demers. Doresc să rămână uscător. M-am oferit să îl închiriez și mi s-a refuzat acest lucru.
Aura Maria, utilizator

Articolul 36
Schimbarea destinației proprietății comune este permisă cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiții:
a) numai dacă prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalți coproprietari;
b) numai dacă prin aceasta nu se împiedică folosirea în condiții normale a condominiului de către toți proprietarii;
c) în baza acordului în scris al tuturor proprietarilor din condominiu;
d) după obținerea prealabilă a acordurilor, avizelor și autorizațiilor necesare prevăzute de legislația în vigoare, emise în condițiile legii de instituțiile/autoritățile abilitate în acest sens.
[ link extern ]