Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenzi si parti implicate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenzi si parti implicate

Buna ziua! In decursul ultimilor ceva ani, am primit mai multe amenzi acasa la parintii mei. Nimic iesit din comun pana aici. Problema este ca ei planuiesc in a-si construii o casa, si de fiecare data cand apare o amenda, ei fug rapid la trezorerie si platesc amenda, urmand sa ma oblige pe mine sa le dau banii inapoi. Nu ar fi nici o preblema asta, dar ultimele doua amenzi au fost achitate, desii nu ar fi trebuit sa primesc amenda, eu facand contestatie. Pana sa vina raspunsul la cele doua contestatii, ai mei au platit amenzile si din nou, m-au pus sa le dau banii. Intrebarea mea este in felul urmator: daca eu am o amenda, ei au de suferit in vreun fel, prin propriri sau sa fie blocati cu actele si documentele necesare casei pana ce se platesc amenzile? Nu gasesc nicaieri rezolvare acestei situatii, si eu nu cred ca amenzile mele, ii poate incurca pe ei. Ma poate lamurii cineva? Va multumesc!
DoItWithRae, utilizator
Buna ziua! Pe acelasi imobil unde aveti mutatia la parintii d-voastra puteti cere la primarie deschiderea ununi rol separat pe numele d-voastra si obligatiile de plata vor fi trecute separat. Parintii d-voastra vor plati impozit pe imobil sau auto sau ce detin dumnealor si d-voastra veti plati separat ceea ce ..aveti de plata. Cel putin la noi la primarie aceasta este procedura si noi platim fiecare bunul lui.(sot, sotie, copii, etc..)